Päť vecí z ktorých vás môže rozbolieť krk

Ostré zabolenie po dlhom dni v kancelárií alebo tupá bolesť, ktorá vás sprevádza celý deň. Bolesť krku je bežný zdravotný problém a týka sa 67 percent populácie.

Bolesť krku ľudia väčšinou popisujú ako stuhnutie šije, aj obyčajné otáčanie hlavy do strán býva problematické. Bežnou príčinou bolesti za krkom je natiahnutie krčných svalov, ktoré môžu spôsobiť aj každodenné aktivity.

Hrbenie

Ak máte vo zvyku neustále skláňanie sa nad knihami či hrbenie nad počítačom, môžete si tým rozhodiť usporiadanie ramenných a krčných svalov. Hlava, krk, chrbtica a panva by mali byť prirodzene vo vertikálnej polohe. Podľa Jeremyho Smitha, ktorý pôsobí ako krčný chirurg a riaditeľ Hoag Ortopedic Institute ide o neutrálne a ideálne usporiadanie. „Pri sedení by ste si mali predstaviť, že držíte pero medzi lopatkami,“ približuje Smith pre portál Prevention.com.

Pracovné prostredie

Počítač je veľkou príčinou problémov s krkom a krčnou chrbticou a len málo kancelárskych stoličiek podporuje prirodzenú S-krivku chrbtice. Kvôli nedostatočnej podpore bedier a nepraktickým operadlám na ruky sa musia ľudia v kanceláriách často hrbiť a nakláňať cez stôl, čím tvarujú chrbticu do písmenka C. Tlak na krk sa zvyšuje. Smith doporučuje zabezpečiť si ergonomickejšie pracovné prostredie alebo prácu v stoji. Prinajmenšom by ste sa pri sedavej práci mali aspoň každú polhodinu zdvihnúť, pretiahnuť sa a zmeniť polohu. Krv sa rozprúdi a zlepší sa krvný obeh.

Fajčenie

Všetko od rakoviny pľúc až po diabetes sa dá spojiť s fajčením. Na zoznam môžeme pripísať i chronickú bolesť krku. Fajčenie dehydruje medzistavcové platničky, čo urýchľuje ich degeneráciu alebo k ich vysunutiu. „Fajčenie a jeho následky môže výrazne zhoršiť funkčnosť chrbtice. Spôsobuje tiež zúženie a kôrnatenie ciev čo vedie k tomu, že sa dostáva menej kyslíku do chrbtice a medzistavcových platničiek,“ upozorňuje Smith.

Mobilné telefóny

Neustále ťukanie do obrazoviek smartfónu neubližuje len palcom, ale zaťažuje tým aj krčné svaly. Predstavte si svoju hlavu ako bowlingovú guľu na golfovej palici. Vyžaduje to obrovské množstvo námahy, aby bola hlava vyvážená správne hore potom, čo ju zložíme dolu. Smith doporučuje obmedziť pozeranie do mobilných telefónov alebo aspoň držať telefón vo výške očí.

Alkohol

Pravdepodobne nikoho neprekvapí, že spánok v neprirodzenej polohe môže spôsobiť bolesť krku. Každý človek prirodzene mení svoju polohu počas noci mnohokrát. „Avšak keď je človek pod vplyvom alkoholu, polohy v spánku mení oveľa menej, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že telo ostane v nepohodlnej a krk namáhajúcej polohe,“ vysvetľuje doktor Smith. Ďalšími faktormi, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu spánku a tým aj zvyšujú šancu na bolesť krku sú príliš mäkké vankúše a matrace. Tie neumožňujú správne usporiadanie hlavy a krku.

Ako zmierniť bolesť krku?

Okrem klasických tabletiek na bolesť pomáha aj chladenie a následné zahrievanie bolestivých partií. „Behom prvých sedemdesiatich hodín bolesti sa odporúča miesto chladiť, potom zahrievať pomocou teplých spŕch či špeciálnych pomôcok ako je napríklad zahrievací vankúš,“ vysvetľuje doktor Eric P. Alexander z amerického národného zdravotného inštitútu. Účinná je tiež jemná masáž či pomalé cvičenia na pretiahnutie krku. Veľmi dôležité je prvých pár dní od nástupu bolesti sa vyhnúť zvýšenej fyzickej námahe.

Kedy navštíviť doktora?

Vyhľadajte doktora ak problémy pretrvávajú dlhšie ako týždeň. Za doktorom zamierte aj keď popri bolesti krku pociťujete príznaky ako horúčku, bolesť hlavy, či máte krk natoľko stuhnutý, že sa nedokážete dotknúť bradou hrude - môže ísť o príznak meningitídy.

  • Päť vecí z ktorých vás môže rozbolieť krk